Přidat k oblíbeným

Poslední aktualizace: 07.01.2008

Zajímavosti

tato stránka pojednává o aplikacích MS Officce,

což pro někoho může být zajímavé, pro někoho ne.

Zde je průvoce Excelem a VBA

... zejména programováním ve Visual basicu, 
včetně tvorby formulářů, vlastních funkcí a maker

Součástí balíku MS Officce profesional jsou tyto aplikace:

Access Excel Word Frontpage PowerPoint Outlook

... a některé další programy

 

nahoru

Access:

Je program pro tvorbu databází, kde na základě vložených dat můžeme pracovat s tabulkami, dále tyto data kombinovat a slučovat v dotazech a popřípadě pracovat s formuláři a tiskovými sestavami.

Do formulářů je možné i vkládat obrázky jako vázané objekty, a samozřejmě používat takové prvky jako jsou zatržítka, přepínací volby, rozbalovací nabídky, podformuláře adt. viz příklad.

Svoje znalosti jsem čerpal z knížek jako je "Mistrovství v Access" a podobných, popř. studiem hotových databází.

 

nahoru

Excel:

Toto je tabulkový procesor, který zná asi většina z Vás. Já v tomto programu pracuji nejvíc, a proto i toto téma nejvíc rozvedu. Většina uživatelů zná jeho běžné prostředí, ale balík MS Officce má jeden společný jazyk a to je Visual Basic (VBA). Excel je zajímavý tím, že nabízí tolik možností, že to běžného uživatele ani nenapadne. 

Tuhle kolegyně editovala seznam telefonních čísel starý formát 00420 ... přepisovala na +420 ...

Koukám na ní, a povídám: Proč to děláš ručně, co takhle použít Najít a nahradit (Ctrl+H)? ...

 

Visual Basic je programovací jazyk, kterým můžeme ovládat spoustu věcí. Zde se dozvíte více o VBA. Soubor pro studium VBA je zde.

Pokud si stáhnete některý z mých prográmků v Excelu, a budete ho chtít spustit, tak se Vás Excel zeptá, že sešit obsahuje Makra, jestli se mají makra povolit. Makro je oblast v Excelu, kde se zaznamenávají určité události. Takže vyberte povolit makra. Já osobně mám nastavené "nízké zabezpečení", aby se mne Excel pokaždé neptal. To se dá nastavit v Excelu nahoře na liště:

Nástroje / Makro / Zabezpečení ... a vyberete Nízké zabezpečení.

Moje soubory jsou bezpečné a proto se  nemusíte obávat toto zvolit.

 

přeskočit teorii

 

Makro lze napsat, pokud víte jak, anebo "zaznamenat - nahrát". Pokud v Excelu děláte nějakou událost stále dokola, vyplatí se ji nahrát, a pak spouštět. Například když řadíte hodnoty v sešitu podle velikosti, a následně tisknete sešit, resp. listy, které jsou neprázdné. Tak zaznamenáte makro, které popř. můžete upravit a následně spustit.

 

Jak na to? Nejdříve je třeba zobrazit panel nástrojů Visual basic

Volbou v Excelu nahoře na liště Zobrazit / Panel nástrojů / Visual basic

Modrá šipka je pro spuštění makra které už v sešitě je uloženo.

Modré kolečko slouží právě pro záznam nového makra.

Další symbol slouží pro přepnutí do rozhranní Visual basicu.

Kladívka zobrazí panel nástrojů, a trojúhelník umožní například editaci tlačítka v listu Excelu.

 

Takže stlačíte Modré kolečko, zobrazí se dialog, který se vás zeptá, jak chcete makro pojmenovat (aby i příště jste věděli, co jste to vlastně zaznamenávali), nebo ponecháte název jako třeba Makro1.

Teď se objeví panel, kterým potom záznam zastavíte a vy můžete začít provádět akce jako seřadit hodnoty, tisk, kopírovat - vložit ... Stisknutím modrého čtverečku záznam makra zastavíte.

Pokud stisknete Modrou šipku na panelu Visual basik máte několik možností:

- Spustit makro - to znamená, že si ze seznamu vyberete jedno makro a spustíte jej, nebo

- Upravit makro - můžete studovat a upravovat kód, který jste právě zaznamenali.

Ke studiu Vám pomůže také Nápověda pro Visual basic, dostupná z basiku klávesou F1.

 

Tolik suché teorie.

Tady je ke stažení soubor, který Vám pomůže udělat tabulku například pro cenovou kalkulaci. Tento příklad počítá plochu na základě Šířky a Výšky, výsledek se zobrazuje podle funkce ve žlutém poli.

Toto pracuje na funkci Visual basiku For  To  Step neboli Od  Do  Krok.

Takže si zadáte Od, Do a Krok, definujete funkci ve žlutém poli s odkazem na pole Šířka a Výška a spustíte makro tlačítkem Spusť tabulku. Samozřejmě, že toto je jen inspirace, a dá se upravit.

Vzorec může být postupný přes několik buněk, základní odkaz ale vychází z pole Šířka a Výška a pole Výsledek musí obsahovat odkaz na Váš výsledek .

 

Další soubor ukazuje jak se dají ovládat popisky - jazyk, přepínací tlačítka, atd. a hlavně jak pomocí grafu malovat obrázky, a pomocí makra je rozhýbat. Lépe se podívat než dlouze vysvětlovat.

V tomto souboru jsou žaluzie z profilu, a soubor slouží pro představu jak který typ funguje (čímž prozrazuji obor, ve kterém dělám).

Poznámka - animace by bylo vhodnější dělat např. v Macromedia Flash.

 

nahoru

Word:

O Wordu Vám toho moc nepovím, zkoušel jsem jen hromadnou korespondenci, jinak mně tato aplikace co se týká programování nijak zvlášť neoslovila.

 

nahoru

Frontpage:

Frontpage je program pro tvorbu a editaci www stránek, takže kdo chce tvorbu html stránek poznat trochu lépe, mněl by si nastudovat něco o Frontpage.

 nahoru

PowerPoint:

PowerPoint je oblíbený program pro tvorbu prezentací, určitě ho znáte. Tady je jedna ukázka Vánočního přáníčka. Nejprve se prezentace vytvoří, vloží se obrázky, texty, popř. i zvuky, a následně se uloží. Základní formát ve kterém lze prezentaci editovat je ve formátu *.ppt. Pokud jste s prezentací spokojeni, máte možnost zvolit automatický přechod na další snímek po uplynutí ... x sekund, a následně uložit soubor jako *.pps - prezentace. 

Tento soubor už nelze editovat (lze, když změníme jeho příponu z *.pps zpět na *. ppt)

 

nahoru

Outlook:

 Aplikace MS Outlook je alternativa Outlook Expres, nabízí však navíc spolupráci s diářem atd.